Laupäeval, 7. märtsil tähistatakse üle maailma kümnendat korda rahvusvahelist avaandmete päeva. Eestis kuulutatakse sel puhul esmakordselt välja aasta parimad avaandmete avaldajad.

Foto: Maa-amet
„Avalikul sektoril tekib igapäevase töö käigus tohutus koguses andmeid. Avaliku teabe proaktiivne avaldamine aitab suurendada valitsemise läbipaistvust, samuti aitab avaandmete analüüsimine võimaluse leida ideid uuteks ärimudeliteks ja majanduskasvuks,“ ütles MTÜ Open Knowledge Estonia juhatuse liige Maarja-Leena Saar. „Avaandmetega seonduv on kasvav majandusvaldkond kogu maailmas, mille väärtus ulatub näiteks Euroopa Liidus juba miljardite eurodeni. Seepärast on ka oluline, et riik ja omavalitsused annaksid võimalikult palju valitsemisel tekkivaid andmeid vabasse kasutusse.“

Rahvusvahelist avaandmete päeva tähistatakse tänavu üle maailma kümnendat korda, Eestis hakkab avaandmete kogukond iga-aastaselt tunnustama parimaid andmeavaldajaid.

  • 2019. aasta parimaks avaandmete avaldajaks valiti Maa-amet, kes on geoportaali, kaardirakenduste ja ruumiandmetega olnud valdkonna pikaajaline liider. „Maa-amet on valdkonna pikaajalise liidrina tõstnud lati väga kõrgele. Eraldi väärib märkimist andmete esitamise mitmetes avaandmete kasutajatele vajalikes formaatides ja masinloetavatena,“ selgitas Maarja-Leena Saar.
  • Teisena tunnustab avaandmete kogukond Statistikaametit loodud juhtimislaudade rakenduse eest, mis loovad andmekasutajatele suurt väärtust. „Juhtimislaudade rakendus on andmekasutajale vajalik, mugav ja andmed on ka alla laetavad. Samuti on Statistikaamet tugev liitlane kogu riigi andmehalduse terviklikus läbimõtlemises,“ ütles Saar.
  • Kolmandana tunnustab avaandmete kogukond Politsei- ja Piirivalveametit andmestike eeskujuliku ajakohasena hoidmise eest Eesti avaandmete portaalis https://opendata.riik.ee.

 

Parimad avaandmete avaldajad valis digidemokraatia huvikaitsja MTÜ Open Knowledge Estonia eestvõttel välja Eesti avaandmete kogukond.

MTÜ Open Knowledge Estonia on koostöövõrgustik, mis seisab avatud andmeteadmuse eest Eestis. Alates 2018. aastast viib ühendus majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel läbi projekti „Avaandmete kasutamise edendamine avalikus sektoris“.

Ühendus käivitas tänavu kevadel andmepädevuse tõstmiseks Eestis Andmekooli, mis hakkab koolitama avaliku sektori ja huvikaitse organisatsioone andmete juhtimisel, visualiseerimisel ja reaalajas toimivate nn juhtimislaudade loomisel. Vaata lisa www.andmekool.ee